نیوفان

شناسایی علائم بیماری های مسری - نیوفان

چگونه می توانم بگوییم بیماری شما مسری است؟

مسری بودن بدان معنی است که شما قادر هستید بیماری را به شخص دیگری منتقل کنید. هنگامی که احساس بیماری کردید ، دانستن اینکه آیا بیماری شما مسری هست به شما کمک می کند شما را از آلوده کردن افراد دیگر باز دارد. بیماری های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در اثر ویروس ها ایجاد می شوند و به راحتی به افراد دیگر منتقل می شوند. بسیاری از عفونت های ناشی از باکتری ها نیز می توانند مسری باشند. اگر متوجه شوید که مسری هستید ، اقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری کمک کند.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری علائم آنفلوانزا شامل تب، سردرد ، درد عمومی و درد بدن ، احساس شدید خستگی است

 

شناسایی علائم بیماری مسری :

دمای بدن را بگیرید: دامنه دمای طبیعی بدن ۳۶٫۵ تا ۳۷٫۵ درجه سانتیگراد است. هر چیزی بالاتر از آن تب محسوب می شود و نشان می دهد که احتمالاً مسری هست. تب با سرماخوردگی به اندازه تب همراه با آنفولانزا شایع نیست ، اما به هر صورت این بدان معنی است که بیماری شما مسری است.

تب یک روش بدن برای مقابله با عفونت است. دمای بدن می تواند به صورت دهانی ، رکتال ، در گوش یا زیر بازو اندازه گیری شود و ممکن است با هر روش کمی متفاوت باشد. تب همراه با آنفولانزا می تواند از ۳۷/۸ تا ۳۸٫۹ درجه سانتیگراد و حتی در کودکان نیز بیشتر باشد. انتظار داشته باشید که تب ناشی از آنفولانزا در بیشتر موارد سه تا چهار روز دوام داشته باشد.

دمای بدن از طریق ساختاری در مغز شما موسوم به هیپوتالاموس تنظیم می شود. وقتی عفونت دارید ، هیپوتالاموس گرمای بدن را افزایش می دهد تا به خلاص شدن از شر ویروس مهاجم یا باکتری کمک کند.

 

ترشحات مخاط و بینی خود را بررسی کنید: غلیظ یا تغییر رنگ(زرد/سبز) مخاط بینی یک نشانه قوی است که نشان می دهد عفونت تنفسی فوقانی همراه با التهاب در دستگاه تنفسی است. همچنین این بدان معنی است که بیماری شما به احتمال زیاد مسری است.

کودکانی که دارای مخاط غلیظ سفید، زرد یا سبز از چشمانشان هستند ، معمولاً مسری هستند ، همچنین “چشم صورتی” نیز به نام ملتحمه شناخته می شود.

 

بیماریهای خاص تنفسی که شامل مخاط غلیظ یا تغییر رنگ و ترشحات بینی می شوند شامل سرماخوردگی ، سینوزیت (التهاب سینوس) ، اپیگلوتیت (التهاب اپیگلوتیت) ، لارنژیت (التهاب حنجره و برونشیت (التهاب برونش)) است.

سیستم ایمنی بدن باعث افزایش تولید مخاط در بینی شما می شود تا بیماری را برطرف کند. این باعث می شود بینی شما دچار گرفتگی شود و نشان می دهد که مسری است.

مخاط غلیظ یا تغییر رنگ که طی حدود یک هفته برطرف نمی شود ممکن است مراجعه به پزشک را اجباری کند. پزشک شما می تواند آزمایشاتی را برای ارزیابی علت علائم شما انجام دهد ، دستورالعمل درمانی مانند آنتی بیوتیک ها را بدهد و تشخیص دهد که آیا مسری هستید یا نه.

 

به دنبال بثورات پوستی باشید: برخی بثورات پوستی اغلب نشانه مسری بودن است. بثورات که روی قسمتهای زیادی از بدن تأثیر می گذارد ممکن است آلرژیک یا ویروسی باشد. بثورات ویروسی مواردی هستند که بیماری شما را مسری می کند، مانند بیماری آبله مرغان یا سرخک. برخی از عفونت های باکتریایی که مسری هستند می توانند باعث بروز بثورات پوستی مانند سرخچه و یا زرد زخم شوند. عفونتهای قارچی حتی می توانند باعث بروز ورم های پوستی مسری مانند عفونت قارچی یا پای ورزشکار شوند.

 

دو راه برای انتشار بثورات ویروسی وجود دارد. بثورات متقارن ویروسی در اندام ها ، در دو طرف بدن شروع می شود ، سپس به سمت مرکز بدن پخش می شود. بثورات مرکزی ویروسی از قفسه سینه یا پشت شروع می شود ، سپس به سمت خارج تا بازوها و پاها پخش می شود.

بثورات ویروسی همانطور که توضیح داده شد از الگوی گسترش ، چه به بیرون و چه درونی ، پیروی می کنند. بثورات ناشی از آلرژی می تواند در هر نقطه ای از بدن ظاهر شود و الگوی خاصی از شیوع انتشار نداشته باشد.

 

مراقب اسهال باشید ، همراه با تب جزئی: اسهال می تواند نشانه ای از ابتلا به یک بیماری مسری باشد ، به ویژه هنگامی که با استفراغ و تب کم درجه همراه باشد. اسهال ، استفراغ و تب درجه پایین می تواند علائم بیماری گوارش باشد که اغلب به آنفولانزای معده گفته می شود یا علائم روتاویروس ، نورو ویروس یا کاکساکی ویروس ، که همگی مسری هستند.

 

به دنبال پیشانی ، گونه ها و در سراسر بینی باشید: سردردهای معمولی معمولاً نشانه بیماری مسری نیستند. با این وجود انواع خاصی از سردردها (جایی که در صورت و پیشانی احساس درد می کنید) می تواند هشداری برای مسری بودن باشد.

سردردهایی که همراه با آنفولانزا و گاهی سرماخوردگی هستند ، به عنوان یک درد ثابت در نواحی پیشانی ، گونه ها و پل بینی ایجاد می شود. تورم و ایجاد مخاط در نواحی سینوس باعث ایجاد ناراحتی می شود. درد سردرد ممکن است شدید باشد و هنگام خم شدن ممکن است بدتر شود. توجه داشته باشید که عفونت های سینوسی باکتریایی معمولاً مسری نیست و عفونت گوش نیز وجود ندارد.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسریاقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری کمک کند

 

توجه کنید که گلو درد شما با آبریزش بینی همراه است: هنگامی که شما یک بیماری مسری مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید ، گلودرد اغلب با آبریزش بینی همراه است. گلودرد بدون آبریزش بینی اما دارای علائمی مانند تب ، بثورات یا سردرد می تواند نشانه ای از گلو استرپ باشد. این یک عفونت باکتریایی است که بسیار مسری است.

گلودرد گاهی اوقات ناشی از ابریزش از عقب بینی است ، زیرا مایعات سینوسهای شما در قسمت پشتی گلوی شما فرو می روند و باعث قرمزی و سوزش می شوند. گلو احساس سوزش ، تحریک و درد می کند.

هنگامی که گلودرد و آبریزش بینی همراه با خس خس و خارش و آبریزش چشم است ، احتمالاً به جای ویروس مسری از آلرژی رنج می برید. ناراحتی گلو ناشی از آلرژی هنوز از ابریزش از عقب بینی است اما گلو احساس خشکی و خارش دارد.

 

به احساس خواب آلودگی و از بین رفتن اشتها توجه کنید: بیماری های مسری می تواند باعث شود شما احساس خستگی یا خواب آلودگی کرده و اشتهای خود را از دست بدهید. خواب زیاد و کمتر غذا خوردن دو راه هستند که بدن شما برای مبارزه با عفونت انرژی لازم را مصرف می کند.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسریسرماخوردگی یکی دو روز قبل از بروز علائم مسری است

 

قرار دادن علائم با هم

علائم آنفلوانزا را تشخیص دهید: علائم آنفلوانزا شامل تب ، سردرد ، درد عمومی و درد بدن ، احساس شدید خستگی و گاهی اوقات کبودی ، آبریزش بینی ، عطسه ، سرفه و ناراحتی در قفسه سینه است. آنفلوانزا به طور ناگهانی شروع می شود ، به سرعت پیشرفت می کند و از علائم سرماخوردگی شدیدتر است. آنفولانزا همچنین می تواند منجر به عوارض جدی شود.

 

قبل از شروع علائم ، فرد مبتلا به آنفولانزا به مدت یک روز مسری است ، پس از ظهور علائم ، پنج تا هفت روز مسری می شود. CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری) کسی را مسری می داند تا زمانی که تب به حالت عادی و بدون کمک دارو به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت برگردد. اگر علائم دیگر مانند مشکلات سرفه ، آبریزش بینی و عطسه به وجود می آیند ، احتمالاً هنوز مسری هستید.

 

علائم سرماخوردگی را مشخص کنید: علائم معمولی که با سرماخوردگی رخ می دهد شامل گلو درد ، بینی چرکی یا آبریزش ، سرفه ، احتقان ، عطسه ، احساس ناراحتی در قفسه سینه ، خستگی و برخی درد عمومی بدن است. سرماخوردگی یکی دو روز قبل از بروز علائم مسری است ، پس از آنکه علائم در بدترین حالت باشد ، دو تا سه روز دیگر مسری است.

بیش از ۲۰۰ ویروس شناسایی شده است که باعث می شود افراد دچار سرماخوردگی شوند. این نوع بیماری تنفسی فوقانی باعث می شود احساس بدی داشته باشید ، آزار دهنده و ناراحت کننده باشد اما معمولاً با عوارض جدی همراه نیست. علائم تا حداکثر ۱۰ روز بطول می انجامد ، اما بیشترین زمان مسری بودن در چند روز اول است که علائم قوی است و هنگامی که تب وجود دارد.

 

به علائم ترکیبی توجه کنید: تعدادی علائم مانند اسهال ، حالت تهوع و استفراغ همراه با درد عضلانی و سردرد می تواند به معنای ابتلا به بیماری دستگاه گوارش باشد که گاهی به آنفولانزای معده یا حتی مسمومیت غذایی گفته می شود. گاستروانتریت و مسمومیت غذایی علائم مشابهی دارند. این می تواند دشوار باشد که بگویید کدام یک را ممکن است داشته باشید. با این حال ، آنفولانزای معده یا گاستروانتریت مسری است و مسمومیت با مواد غذایی نیست.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسریبا آب گرم و صابون دست های خود را بشویید

 

جلوگیری از انتشار بیماریهای مسری :

سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنید: دانشمندان در مورد واکسن های آنفولانزا تحقیق و توسعه می دهند که برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و بروز انواع ویروس های آنفولانزا طراحی شده اند. همه ساله واکسن متفاوت است ، بنابراین دریافت یک سال آن را برای دور بعدی آنفولانزا محافظت نمی کند. دریافت واکسن آنفولانزا در کنترل شیوع آنفولانزا مهم است.

واکسن آنفولانزا شما را از ابتلا به آنفولانزا محافظت می کند ، نه از سایر بیماریهای مسری که ممکن است در معرض آن باشید.

 

دستان خود را بشویید: بیماریهای تنفسی فوقانی ، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا ، از فرد به فرد دیگر شیوع دارد. روشی رایج که این بیماری ها در آن پخش می شود با لمس کسی یا چیزی است که به ویروس آلوده شده است. از صابون و آب استفاده کنید. با آب گرم و صابون دست های خود را بشویید. حتماً تمام سطوح دست ، از جمله بین انگشتان ، زیر ناخن و مچ دست خود را بشویید. سپس از یک حوله کاغذی برای خشک کردن استفاده کنید و از دستمال برای بستن شیر آب استفاده کنید. دستمال را در سطل آشغال بیندازید.

 

دستان خود را با ژل الکل تمیز کنید: ژل را به کف دست خشک خود بزنید. دستان خود را به هم بمالید تا تمام سطوح را بپوشانید تا ژل خشک شود. این کار حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه طول می کشد.

 

از تماس با افرادی که مریض هستند خودداری کنید: ویروس آنفولانزا می تواند توسط شخصی که تا فاصله شش فوت فاصله دارد گسترش یابد. سرفه و عطسه باعث ایجاد قطرات ریز و درشتی می شود که می توانند از طریق هوا حرکت کنند و روی دست ، دهان ، بینی و یا استنشاق مستقیم به ریه های آنها انتقال می یابد.

 

از سطحی که لمس می کنید آگاه باشید: دستگیره های در ، میز ، مداد و سایر اشیاء می توانند میکروب های ویروس را از یک شخص به فرد دیگر منتقل کنند. به محض لمس شیء آلوده به ویروس ، می توان به راحتی دهان ، چشم ها یا بینی خود را لمس کرد. این راهی برای ورود آن ویروس ناخواسته به بدن شما فراهم می کند. ویروس آنفولانزا می تواند به مدت دو تا هشت ساعت روی سطح زندگی کند.

 

در خانه بمانید ، جدا از افراد دیگر: سعی کنید در یک اتاق در خانه بمانید ، جدا از سایر اعضای خانواده (به ویژه بچه ها) برای جلوگیری از شیوع بیماری. به محل کار یا مدرسه نروید و فرزندان خود را در صورت مسری بودن به مدرسه یا مهد کودک نفرستید.

 

هنگام سرفه یا عطسه ، دهان خود را بپوشانید: سرفه و عطسه به یک دستمال یا حتی به قسمت خم شده بازوی شما در نزدیکی آرنج ، بهتر از پخش شدن قطرات آلوده به هوا است.

 

از اشتراک گذاری وسایل خودداری کنید: ملحفه ها ، حوله ها ، ظروف و وسایل آشپزخانه را باید قبل از استفاده افراد دیگر با دقت شستشو دهید.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسریویروس آنفولانزا می تواند توسط شخصی که تا فاصله شش فوت فاصله دارد گسترش یابد

 

مراقب سایر بیماریهای مسری باشید :

از سایر بیماریهایی که می توانند مسری باشند آگاه باشید: در حالی که آنفولانزا و سرماخوردگی مطمئناً تجربیاتی است که اکثر افراد تجربه کرده اند، بسیاری از بیماری های مسری دیگر نیز وجود دارد که برخی از آنها جدی است که نباید از آن غافل شد. پزشک شما یا سایر ارائه دهنده خدمات بهداشتی منبع خوبی برای هر بیماری یا علائمی است که ممکن است مسری باشد.

 

مراقب اطرافیان خود باشید که به یک عفونت جدی مبتلا می شوند: برخی از انواع هپاتیت مسری است، مانند برخی از انواع مننژیت. این شرایط جدی است و نباید از آنها چشم پوشی کرد. اگر شخصی که می دانید به یک بیماری عفونی مبتلا شده است ، با پزشک خود مشورت کنید تا در تعیین خطر شما کمک کند.

 

عفونت های دوران کودکی که مسری هستند را تشخیص دهید: بیشتر کودکان در سالهای ابتدایی واکسیناسیون خود را دریافت می کنند تا از ابتلا به بیماری های جدی جلوگیری کنند ، اما بعضی اوقات بیماری های مسری هنوز هم می تواند مشکل ایجاد کند. در مورد هرگونه شواهدی از عفونت یا بیماری با پزشک یا متخصص کودکان صحبت کنید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


کلمات کلیدی

7 میوه مفید برای زنان باردار 7 واقعیت تسلی بخش در مورد بیماری سرطان 8 دلیل برای اینکه دورکار شوید ! آرا خودرو آشنایی با رشته بهداشت عمومی آشپزی آموزش پخت کیک آگهی خودرو آگهی رایگان خودرو احادیث اخر الزمان احترام به خانواده همسر را فراموش نکنید اخبار خودرو اس ام اس تبریک تولد متولدین فروردین اس ام اس تبریک حلول ماه شعبان استخدام شرکت نفت استخدام مهندس برق استخدام مهندس عمران استخدام مهندس مکانیک استخدام کارشناس ایمنی و بهداشت اسم بچه اسم جدید پسر اسم های آریایی پسرانه اسم های قشنگ و جدید ایرانی برای پسر اسم های پسرانه اسم های پسرانه ایرانی اسم های پسرانه مذهبی و قرآنی اسم های پسرونه اسم پسر اسم پسرانه اسم پسرانه ایرانی اسم پسرانه زیبا اسم پسر ایرانی اصیل زیبا اشعار زیبای اهورا ایمان اعمال روز نیمه شعبان اعمال و دعای حجامت البرز سنسور اموزش درست کردن سوپ خوشمزه انتخاب نام پسر انتخاب نام پسرانه انواع سرلاک و نشانه های نیاز نوزاد به سرلاک و غذای کمکی اهمیت مشاوره تحصیلی و مواردی که در انتخاب مشاور ایچری شهر، قدیمی ترین بافت باکو با این راهکارها زندگی مشترکتان را از یکنواختی درآورید با تحقیرکردن همسرتان به قلب او تیر نزنید بحران هویت نوجوان و نقش والدین بلیط کیش بهترین آموزش تهیه برنج زعفرانی مجلسی +طرز تهیه انواع پختن برنج بهترین اسم های پسرانه بهترین اسم های پسرانه در ایران بهترین رمان های دنیا بهترین نام های پسرانه بهترین نام های پسرونه بهترین کتاب داستان تاریخ تبریک روز پدر تبریک ماه شعبان ترنس به چه کسانی اطلاق می‌شود و تمیلات جنسی آن‌ها چیست ؟ تفاوت ژنراتور های دیزل تقویت بینایی چشم تقویت دستگاه گوارش تقویت مو سر تور کیش تور کیش و بلیط کیش تولید خاموش کننده آتش از چوب جدیدترین جملات خنده دار فضای مجازی جملات تبریک ولادت حضرت مهدی (عج) جملات دوست داشتن یک طرفه جملات زیبا جملات زیبا و آموزنده کوتاه جوک های خنده دار لاین و وایبر حکایت «کمک به همسایه» حکایت های زیبا و پند آموز از بهلول حکایتی خواندنی درباره غفلت خانواده گزینه مورد نظر برای ازدواج چقدر در انتخاب اهمیت دارد ؟ خرید دستگاه فلزیاب خرید فاکتور رسمی خرید کوادکوپتر خنده دار ترین نوع جراحی زیبایی خواص خوردن شیر زردچوبه قبل از خواب خواص درمانی هلیله سیاه خودرو دانلود رایگان فیلم ایرانی مغز های کوچک زنگ زده دانلود رایگان فیلم سینمایی ایرانی مغز های کوچک زنگ زده دانلود رایگان فیلم سینمایی مغز های کوچک زنگ زده دانلود رایگان فیلم مغزهای کوچک زنگ زده دانلود رایگان فیلم مغز های کوچک زنگ زده دانلود رایگان مغز های کوچک زنگ زده دانلود رمان دانلود فیلم دانلود فیلم ایرانی دانلود فیلم ایرانی جدید دانلود فیلم سینمایی ایرانی مغز های کوچک زنگ زده دانلود فیلم سینمایی جدید دانلود فیلم مغزهای کوچک زنگ زده دانلود فیلم مغز های کوچک زنگ زده دانلود فیلم مغز های کوچک زنگ زده بدون سانسور دانلود فیلم مغز های کوچک زنگ زده رایگان درج آگهی رایگان خودرو درختانی که با هسته میوه ها رشد می کنند درد دور ناف در مردان درد دور ناف نشانه چیست درمان سوختگی زبان و گلو درمان شوره سر درمان مسائل دندان و دهان درمان یبوست دستور پخت و طرز تهیه کیک میوه خشک دستگاه فلزیاب دستگاه‌ طلایاب دستگاه‌ فلزیاب طلایاب دستگاه‌ های فلزیاب طلایاب و گنج‌ یاب دستگاه‌ گنج‌ یاب دلایل و علائم انواع آلرژی کودکان دلایل گریه بدون اشک نوزاد دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی منزل دیزل ژنراتور رابطه با خانواده همسر در دوران عقد راهنمای خرید بهترین نوع عسل راههای درمان دیابت رفع تنفس بد رمان روز پدر روغن نارگیل سالاد سالاد ماکارانی سایت ایستگاه پرواز سحر قریشی کیست و چرا حاشیه سازی می کند؟ (عکس) سلامت پوست سندروم گیر افتادگی شانه سوپ سیاه شدن موهای سفید سیب زمینی شکم پر شانتال شوخی ها و متن های خنده دار شبکه های مجازی شیوه مخ زنی در کشورهای مختلف (طنز) صدور فاکتور رسمی صورتحساب رسمی ضرورت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج طراحی اپلیکیشن فروشگاهی طرز تهیه سوهان پسته ای خوشمزه طرز تهیه سوپ طرز تهیه سیب زمینی شکم پر طرز تهیه و دستور پخت کیک طرز تهیه پیراشكی سيب زمينی و نان سیردار طرز تهیه چیز کیک نیویورکی شانتال طرز تهیه کیک آلو و هلو طرز تهیه کیک لیمو و نارگیل طرز تهیه کیک پنیر طرز تهیه کیک پنیر با سیب طرز تهیه گوشت قلقلی و بادمجان طلایاب عروسی بگیریم یا نه؟ عطار مارت علت، علایم و درمان آب آوردن ریه علل ، علایم و درمان بیماری کاناوان علل،علایم و درمان سرطان گلو علل طولانی شدن پریود علل و درمان نارسایی تنفسی حاد غار گومانتوگ، مکانی وحشتناک در مالزی (+تصاویر) غزلیات زیبای مریم جعفری آذرمانی فاکتور رسمی فاکتور رسمی فروش فروش خودرو فروش فاکتور رسمی فروش فلزیاب فشار قبر چیست فلزیاب فلزیاب طلا یاب فناوری ضد فضولی برای نمایشگرهای کامپیوتر از راه رسید فهرست ۱۰۰ محبوب ترین و بهترین اسم های پسرانه در ایران فیلم فیلم سینمایی فیلم سینمایی ایرانی فیلم سینمایی ایرانی جدید فیلم مغزهای کوچک زنگ زده قالیشویی آنلاین قالیشویی ادیب قالیشویی اصفهان قالیشویی ایران مشهد قالیشویی ایران مهر قالیشویی بانو قالیشویی تهران قالیشویی تهرانپارس قالیشویی در اصفهان قالیشویی در اهواز قالیشویی در تبریز قالیشویی در تهرانسر قالیشویی در تهرانپارس قالیشویی در رشت قالیشویی در سعادت آباد قالیشویی در شرق تهران قالیشویی در شمال تهران قالیشویی در شهرری قالیشویی در شهریار قالیشویی در شیراز قالیشویی در غرب تهران قالیشویی در قم قالیشویی در مشهد قالیشویی در منزل قالیشویی در پرند قالیشویی در پونک قالیشویی در کرج قالیشویی در کیش قالیشویی شرق تهران قالیشویی شیراز قالیشویی غرب تهران قالیشویی فرش قرمز قالیشویی قم قالیشویی مادر قالیشویی مشهد قالیشویی نارمک قالیشویی نوین قالیشویی کرج قالیشویی گل ابریشم قیمت بلیط کیش قیمت موتور برق قیمت موتور برق گازی لاغری و کاهش وزن لیست نام پسرانه ماکارانی متن تبریک تولد متولدین فروردین متن تبریک روز ملی خلیج فارس متن تبریک روز پدر متن تبریک نیمه شعبان محاسبه قیمت موتور برق گازی محبوب ترین و بهترین اسم های پسرانه در ایران مدل کابینت مشهور ترین رمان های جهان معرفی رشته مهندسی الکترونیک معرفی رمان معرفی ساز نقاره معرفی کاخ مروارید یکی از باارزش ترین کاخ های ایران معرفی کتاب معرفی کتاب رمان معروف ترین رمان های جهان معروف ترین رمان های جهان: ۱۰۰ بهترین کتاب داستان تاریخ که شاهکارند مغزهای کوچک زنگ زده منصرف شدن خواستگار مواد لازم کیک آلو و هلو موتور برق موتور برق گازی موتور های برق موتور های دیزلی موتور های گازسوز ژنراتور نام فارسی نام های اصیل ایرانی در شاهنامه نام های پسرانه نام های پسرونه زیبا نام پسر نام پسرانه نام پسرانه فارسی نام پسرانه فارسی جدید نام پسرونه نشانه های کودک لوس و نحوه برخورد با کودک لوس نوع سبک زندگی ژن‌ها را تغییر می‌دهد نکات طرز تهیه سوپ نکاتی برای نگهداری از مرغ و خروس نکا دیزل هلیله سیاه همه چیز درباره دستگاه فشارسنج همه چیز درباره‌ی پرده بکارت تیغه‌ای (دو سوراخه) وکیوم پخت و طرز تهیه کی پرده زبرا پرده های زبرا شرکت فتودراپه پسرانه پهپاد پیام تبریک نیمه شعبان پیامک فاتحه برای اموات در شب جمعه چطور می توان از افسردگی خلاص شد و یا آن را درمان کرد چگونه خجالت خود را کنار بگذاریم؟ ( 12 روش مقابله با خجالت ) چیزهایی که نباید دیگران از زندگی مشترکتان بدانند کابینت کابینت آشپزخانه کابینت اشپزخانه کابینت مدرن کابینت هایگلاس کابینت وکیوم کابینت کلاسیک کاردستی با چوب کبریت کار کده کاهش تلفات با بالابردن ایمنی در کارگاه های صنعتی کتاب داستان کتاب رمان کمک به همسایه کوادکوپتر کوادکوپتر دوربین دار کواد کوپترهای ارزان کوادکوپترهای حرفه ای کوادکوپتر چیست کیک کیک آلو و هلو کیک ریواس کیک لیمو و نارگیل کیک میوه خشک کیک نیویورکی کیک نیویورکی شانتال کیک پنیر با سیب گنج‌ یاب گوشت گیر کردن این خانم چاق در تاکسی ۱۴ نشانه که می‌گوید با همسرتان تفاهم دارید ۵ قدم تا شروع یک رابطه عاشقانه جدید
خرید بک لینک قوی خرید بک لینک ارزان سفارش بک لینک هنگ درام فیلمو دانلود آهنگ
سایت بت اسپات